دوره آموزش سبک های معماری جهان


سبک های معماری جهان 


 معماری چیست؟

معماری ترکيبي از هنر و دانش نقشه کشي ساختمان، طراحي و ساخت است که در برگيرنده فضاهاي داخلي و خارجي ساختمان است. طراحي کوچکترين و ساده ترين اتاق تا طراحي ساختمان‌هاي چندين  طبقه و چند منظوره همه در يک کلام  معماري ناميده مي شوند . تنها دغدغه معماران طراحي و ساخت فضاهاي کاربردي و بادوام نيست بلکه مبحث زيبايي و چشم نواز بودن فضاهاي طراحي شده و همچنين بهداشت و سلامت فضاها نيز از مهمترين مشغله هاي ذهني معماران است . اولين و ابتدايي ترين کار معماران طراحي و نقشه کشي است اما آشنايي با جنبه هاب ساخت و ساز يک بنا اعم از محاسبه و تخمين هزينه ها ، محاسبه مطالح مورد نياز ، محاسبه نيروي انساني مورد نياز، تخمين مدت  زمان مورد نياز براي انجام پروژه   نيز ار ملزومات لاينفک معماري به شمار مي رود . 

آشنایی با تاريخچه معماری درايران 

هنر در ايران داراي قدمت بسيار زياد است و هنر معماري يکي از قديمي ترين هنرهاي ايران زمين است . رونق معماري ايران باستان مبين اين حقيقت است که ايران جز نخستين تمدن هاي شهرسازي و معماري بوده است . با توجه به مستندات تاريخي به جاي مانده مي توان دريافت که اين هنر در ايران قدمتي بالغ بر 5000 سال قبل از ميلاد داشته است . 


انواع سبک های معماری درجهان 


معماری کلاسيک (Classical)

معماري کلاسيک را مي توان مادر تمام سبک ها ي معماري به شمار آورد . رعايت تناسب ابعاد ساختمان ها و شکوه و عظمت موجود در سبک معماري کلاسيک زمينه ساز ايجاد تحولات آينده به شمار مي رود .سبک معماري کلاسيک را مي توان با استفاده از يک سري ويژگي هاي منحصزبفرد اين سبک تشخيص داد . از مهم ترين اين نشانه ها ساختمان هاي بزرک و وسيع ، استفاده از طرح حهاي منحني ، خميده و گرد و با لهخ طور کلي طراحي بنا هاي گرد ، وجود ستون هاي عظيم با کنده کاري هاي ارزشمند، استفاده از کنگره هاي لب ديوارها   از خصوصيات برجسته سبک معماري مدرن هستند .  بيشترين استفاده از اين سبک را مي توان در آمفي تأتر کولوسئوم و معبد پاتئون در رم و آکروپوليس مشاهده کرد . 


معماري روم شرقي (Byzantine)

سبک معماري روم شرقي يا سبک بيزانس با به کار گيري  موزاييک‌هاي براق و گنبدهاي بسيار زياد ، بيشترين ميزان  توجه خود را روي اين مسئله متمرکز کرد تا با استفاده از اين ويژگي ها همگان را در زمان ظهورخود شگفت زده نمايد . بسياري ازآثار به جاي مانده از از آن دوره شامل قصرهاي سلطنتي است که با استفاده از سبک معماري روم شرقي ساخته شده اند و داراي ويژگي هاي تجملاتي بسيار زيادي هستند . شکوه و ابهت معماري اين قصرها تلقين کننده قدرت پادشاهان آن دوره است . به جز قصرها ، مساجد و کليساهاي زيادي نيز با استفاده از اين سبک طراحي و ساخته شده اند . سبک معماري روم شرقي را مي توان از تعداد گنبد هاي بسيار زياد و جزئيات تجملاتي بنا تشخيص داد . بيشترين کابرد اين سبک در مساجد استانبول ، کليساهاي جامع سينت مارکو در شهر ونيز بوده است . 


معماری رمانِسک (Romanesque)

يکي از سبک هاي معماري قرون وسطي سبک معماري رومانسک يا رومي ‌وار است از برجسته ترين ويژگي هاي اين سبک معماري عظمت ، وزن زياد و ساده بودن اين بناها است . اين بناها داراي ديوارهاي قطور و سنگين هستند . اين بناها غالبا پنجره هاي کوچک و ساده دارند و تزئينات داخلي آن ها چيزي در حد اشکال هندسي ساده بوده است . توجه به ستون ها يکي از راه هاي شناسايي اين سبک است ستون ها در اين سبک از ضخامت زيادي برخوردارند . 

 

انواع سبک های معماری در ايرانی 

 معماري ايراني از زمان ورود اسلام تا قبل از دوران معاصر را به چهار سبک تقسيم بندي مي کنند . اين سبک ها عبارتند از:

سبک خراساني ، سبک اصفهاني ، سبک آذري و سبک رازي . در ادامه به اختصار به توصيف هر يک از اين سبک ها خواهيم پرداخت .

 سبک خراسانی

پس از ورود اسلام به ايران اولين سبک معماري در خراسان شکل گرفت . گروهي اين سبک را ادامه سبک پارتي دانسته اند و مساجد ساخته شده با اين سبک را به نام سبک شبستاني مي شناسند . در ادامه به برخي از مهمترين خصوصيات معماري سبک خراساني اشاره خواهيم کرد . 

-    سادگي تا حد ممکن يکي از خصوصيات بارز اين سبک است.

-    کاربرد مصالح ساده و بعضا اوليه 

-    اجتناب از پيراستگي هاي غير ضروري

از مهمترين و مشهور ترين بناهاي به جاي مانده از اين سبک مي توان به مسجد جامع فهرج ، مسجد جامع اردستان ، مسجد تاريخانه دامغان ، مسجد جامع اوليه اصفهان ، مسجد جامع ابرقو ، مسجد جامع نائين ، مسجد جامع ميبد اشاره کرد . 

سبک اصفهانی

مرکز پيدايش اين سبک همانطور که از نامش برمي ايد شهر تاريخي اصفهان . اصفهان از قديم الايام به دليل موقعيت خاص جغرافيايي خود داراي سابقه ديرينه تاريخي است . در ادامه به برخي از مهمترين ويژگي هاي سبک اصفهاني اشاره خواهيم کرد.

-    استفاده از طرح هاي ساده و عمدتا به شکل مربع و يا مستطيل 

-    استفاده از اشکال هندسي ساده و خطوط شکسته 

-    رواج گوشه هاي پخ در نماي ساختمان ها 

-    استفاده از ابعاد و اندازه هاي يکسان که منجر به هماهنگي بناها مي شود 

از مهمترين و به نام ترين بناهاي اين دوره مي توان به مسجد امام اصفهان ، مسجد شيخ لطف الله ، عمارت عالي قاپو و سر در و بازار قيصريه اشاره کرد . 

سبک آذری 

سومين سبک معماري در ايران پس از ورود اسلام سبک آذري است .از ويژگي هاي اين سبک مي توان به موارد زير اشاره کرد .

-    ساخت بناهاي سترگ و عظيم

-    توجه  به تناسبات عمودي بنا

-    ساخت ايوان با پلان مستطيل شکل

-    تنوع بسيار زياد در زمينه طراحي و ساخت ايوان 

-    به کاربردن تزئيناتي مانند انواع گچ بري، کاشي کاري و استفاده از کاشي هاي  نقش برجسته

-    ايجاد سطوح ناهموار در تمامي بنا.

-    به کارگيري تزييناتي از قبيل کاشي معرق  موزاييک 

از مهمترين و مشهور ترين بناهاي ساخته شده با سبک آذري مي توان به رصدخانه ي تاريخي شهر مراغه ، ارگ عليشاه در شهر تبريز ، تکيه و مدرسه  امير چخماق ، بناي زندان اسکندر، مدرسه ي ضياييه در شهر يزد ، مسجد جامع شهر ورامين ، گنبد سلطانيه ، حرم امام رضا (ع) در شهر مشهد، مقبره ي شيخ صفي الد ين اردبيلي ، مسجد کبود تبريز، مدرسه ي امامي اصفهان ، مسجد جامع يزد ، مسجدگوهرشاد و بسيار بناهاي تاريخي ديگر اشاره کرد . 


سبک رازي 

چهارمين سبک معماري ايراني پس از ورود اسلام به ايران سبک معماري رازي است . اين سبک به استفاده از تمامي نقاط  قوت سبک هاي پيشين يک شيوه معماري نوين و منحصر به فرد را معرفي کرد. در اين سبک معماري ساختمان از بنياد و پاي بست با مصالح مرغوب ساخته مي شدند و با استفاده از  خشت‌هاي پخته کوچک و بزرگ و نازک وضخيم نماي بناها را مي‌آراستند. از مهترين بناهاي به جاي مانده با اين سبک معماري مي توان به آثاري همچون مسجد جامع کبير قزوين ، مسجد جامع گلپايگان و غيره اشاره کرد . 

جهت ثبت نام و اخذ گواهینامه ملی و بین المللی باشماره تلفن های زیر تماس بگیرید.

تلفن: ۰۲۱۲۸۴۲۴۹۷۸ 

موبایل: ۰۹۹۱۸۰۹۵۷۸۴-۰۹۹۱۸۰۹۵۷۸۶